Pielęgniarki Cyfrowe

Pielęgniarki Cyfrowe

„Koń jaki jest, każdy widzi”. A dokładniej, jaki jest stan pielęgniarstwa w Polsce każdy widzi, ale nie każdy coś z tym robi. Zawsze lubiłam wychodzić przed szereg, podejmować inicjatywę, dążyć do zmiany. Często te moje chęci i natura pokazywały się tylko w formie głośnego wypowiadania myśli, które krytycznie oceniały rzeczywistość pracy pielęgniarki. Po jednej z takich wypowiedzi, moja dawna oddziałowa stwierdziła: ale co zrobiłaś, żeby to się mogło zmienić? Przyznałam się: w sumie to nic oprócz krytykowania. Tak, krytykowanie to jest to, na czym w Polsce (i oczywiście w pielęgniarstwie) znamy się najlepiej!

Pierwszym moim małym krokiem, w kierunku zmiany odpowiedzi na pytanie „ co zrobiłam”, było postanowienie, że będę promować profesjonalizm w pielęgniarstwie. Oczywiście to i tak za mało, i tak naprawdę nie wiele zmienia oprócz mojego lepszego samopoczucia.

Dlatego kiedy znajoma opowiedziała mi o Stowarzyszeniu Pielęgniarki Cyfrowe, postanowiłam się nimi zainteresować. Początkowo działania tej grupy obserwowałam z boku, aż pewnego dnia nawiązaliśmy kontakt, który spowodował lawinę decyzji. Doprowadziło mnie to do wysłania deklaracji członkowskiej, ustawienia stałego zlecenia przelewu opłacania składki oraz spontanicznego wyjazdu do Wrocławia na II Walne Zebranie Stowarzyszenia.

Napisałam Wam w relacji; „Sprawdzam!”. A teraz już mogę powiedzieć, jak to wszystko wygląda.

Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe jest jeszcze młodą organizacją z ogromnym potencjałem. Powstało z inicjatywy Kasi Kowalska we wrześniu 2017 roku. Kasia wywarła na mnie ogromne wrażenie. Zdecydowanie mogę stwierdzić, że jest naturalnym liderem. Pozytywna, pewna siebie, kompetentna i zaangażowana. Dzięki swojej charyzmie skupia wokół siebie ludzi z całej Polski. W stowarzyszeniu zdeklarowanych jest obecnie 20 członków. Na spotkaniu we Wrocławiu pojawiły się osoby z Warszawy, Sokołowa Podlaskiego, Ostrołęki, Wrocławia, Katowic i Częstochowy. Wszyscy poświęcając swój wolny czas i pieniądze.

Wydawało by się, że pieniędzy jest mało, ludzi jeszcze mniej, a od założenia stowarzyszenia upłynęło bardzo niewiele czasu. A jednak podsumowanie pół roku działalności wygląda bardzo obficie. W tym czasie Pielęgniarki Cyfrowe przeprowadziły skuteczną akcję „Stop Mobbingowi”, angażując prawników wolontariacko pomagających pielęgniarkom, tworząc mapę mobbingu, publikując własne badania naukowe na ten temat i realnie pomagając kilku osobom. Akcja #stopmobbingowi miała 301 000 odsłon w mediach społecznościowych. W najbliższym czasie stowarzyszenie spotka się ze studentami w Białymstoku opowiadając o tym problemie.

Kolejny projekt Cyfrowych to nawiązanie współpracy z Instytutem Praktyki Zabiegów Estetycznych. Dzięki tej współpracy  zrealizowano konferencję „ Zabiegi Estetyczne Możliwością Rozwoju Pielęgniarki i Położnej”. Stowarzyszenie widzi potrzebę szukania alternatyw, które spowodują zwiększenie autonomii zawodu pielęgniarki.

To jeszcze nie wszystko! Zespół Pielęgniarek Cyfrowych opracował swoją wersję strategii na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i wysłał ją do Ministerstwa Zdrowia. Bacznie przygląda się pracom rządu i reaguje na nie, wysyłając oficjalne pisma i maile.

Już niedługo Cyfrowe planują przeprowadzić szereg działań promujących opiekę nad pacjentem opartą na rodzinie i jej integralnym udziale w tym procesie. Całość działań będzie zakończona happpeningiem w Warszawie już 12 maja 2018 roku, na który zapraszają!

Planów jest mnóstwo. Mnie do Stowarzyszenia przekonała ich praca, efekty i oddolna inicjatywa.

Zastanawiam się co Ciebie Pielęgniarko/ Pielęgniarzu może przekonać do wzięcia odpowiedzialności za swoją przyszłość?  Do podjęcia inicjatywy? Do wyjścia przed szereg? Może to, że jest nas 325 200 (według NIPiP) i jeśli sami nic nie zrobimy to nikt za nas tego nie zrobi? Dlatego moja propozycja jest taka. Zapisz się do stowarzyszenia i działaj! No dobra, jeśli nie chcesz albo nie możesz poświęcić większej ilości czasu to po prostu opowiedz o stowarzyszeniu znajomym w pracy i poza nią. Udostępnij informację o nas w swoich mediach społecznościowych. Rozmawiaj. Zachęcaj. Zmieniaj. 325 200 to chyba wystarczająca ilość, żeby coś zmienić, prawda?

www.pielegniarkicyfrowe.pl

Jeśli Ci się podobało, udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *