ABSOLWENCIE studiów pielęgniarskich

ABSOLWENCIE studiów pielęgniarskich

ABSOLWENCIE studiów pielęgniarskich – nie daj się za tanio.

Skończyliście studia, czas na podjęcie decyzji co dalej. Niektórzy z Was wyjadą za granicę, inni pójdą na studia magisterskie i dadzą sobie jeszcze 2 lata na podjęcie decyzji co tak naprawdę chcą robić. Jeszcze inna część stwierdzi, że w ogóle nie chce wykonywać tego zawodu i znajdzie sobie inne zajęcie.

Wszystko co postanowicie jest jak najbardziej w porządku i to całkowicie Wasza decyzja. Ponieważ to Wy musicie z tym żyć, a nie ktoś inny.

Jeśli jednak należycie do tej grupy, dla której kluczowe jest podjęcie pracy w zawodzie i zdobywanie doświadczenia, to my już pracujący kierujemy do Was prośbę: – nie zaniżajcie stawek. Odbije się to na wszystkich. Na tych, którzy już pracują, ale przede wszystkim na Waszej przyszłości.

Kilka kwestii, które warto przemyśleć szukając pracy w zawodzie Pielęgniarki:

Miejsce.

Zastanówcie się, gdzie chcielibyście pracować? Jeśli w ogóle nie umiecie sobie wyobrazić co robić – zajrzyjcie do ustawy o zawodzie pielęgniarki i położnej i zobaczcie w jak wielu miejscach możecie wykonywać ten zawód. Niektórym może spadnie kamień z serca, że nie muszą pracować z pacjentem.

Rozpoznanie.

Rozejrzyjcie się po okolicy i zorientujcie się, jak wyglądają stawki w szpitalach czy przychodniach. Pamiętajcie, że często jedno mówi dyrekcja, a co innego pracownicy. Jak już się tego dowiecie, to pomyślcie na jaką kwotę jesteście w stanie się zgodzić. Bo jeśli okaże się, że trzeba odliczyć dojazdy, jedzenie, ubezpieczenie, kursy, mieszkanie itp. to może Wam braknąć i jednak to miejsce może nie być najlepszym. A stać Was na najlepsze warunki. Uwierzcie.

Wybór.

Z doświadczenia wiem,  że poważniej traktowane są osoby, które mają pomysł na siebie i swoją pracę. Zacznijcie rozmowę  na przykład tak: „Dzień dobry. Chciała bym pracować na bloku operacyjnym”. Jeśli wiecie co chcecie robić, to mówcie o tym i trzymajcie się swoich decyzji.

Stawka.

To jasne, że dyrekcja nie powinna Wam zapłacić więcej niż osobom już pracującym, ale też bez przesady. Po okresie adaptacji będziecie wykonywać te same zadania, co inne pielęgniarki. W naszym kraju kursy, specjalizacje i tytuł magistra w pielęgniarstwie to fikcja. Zmienia się jedynie to, że posiadacie kolejny papier. Parę razy już o tym wspominałam. Zdarza się, że te dokumenty mają wpływ na wysokość zarobków. Ja wolę trzymać się zasady, że za tą samą pracę należą się te same pieniądze. Często też stawki na oddziałach zabiegowych są wyższe. Jednak żeby wybierać taki oddział jedynie ze względu na pieniądze? Lepiej nie.

Forma zatrudnienia.

Umowa o pracę, zlecenie czy może kontrakt?

Na pierwszą pracę polecam wybrać umowę o pracę gdyż wtedy większą odpowiedzialność za Waszą pracę przejmuje pracodawca. Co to znaczy? Np. zostajecie pozwani przez pacjenta za błąd w wykonywanej pracy, jeśli macie umowę o pracę szpitalni prawnicy zajmą się tą sprawą. Będąc na kontrakcie czy umowie zleceniu zostajemy w większości przypadków ze wszystkim sami. Wtedy liczy się to, jak dobre ubezpieczenie wykupiliśmy. Wiele również zależy od sporządzonych umówi, ale trzeba zawsze brać takie rzeczy pod uwagę.

Benefity.

Czy jest coś co ta praca może Ci zaoferować dodatkowo? Albo po prostu dzięki tym kilku udogodnieniom, parę złotych mniej jednak będzie dobrym wyborem? Oczywiście. Np. ubrania – niby powinny być zapewnione wszystkim na umowę o pracę, ale są tak tragiczne, że i tak będziecie inwestować w swoje. Na szczęście ja przez 4 lata nie kupowałam ubrań, bo te z pracy były super. Pralnia – często to też abstrakcja – 4 lata nigdy nie prałam ubrania w domu, a po każdym dyżurze oddawałam te noszone do pralni. Karta sportowa – miałam Ok System, premia – czasem występuje i znacząco podnosi wypłatę. Jednak co do premii pamiętajcie, że nie jest wliczana do podstawy wynagrodzenia, przez co macie mniejszą składkę na emeryturę, za niższą stawkę pracujecie na noce i święta oraz jest to pewnego rodzaju forma szantażu bo zawsze premię można zabrać, gdyż jest uznaniowa. Dodatek za noce i święta – dowiedzcie się co jest nocą, a co świętem, ciekawe jest to, że nie wszędzie to to samo. Dodatek „Zembalowy” – na to w ogóle w liczeniu stawki nie zwracajcie uwagi. Liczcie jak by tego nie było. Dzisiaj jest jutro może go nie być…

System.

Praca dyżurowa od poniedziałku do piątku po 7:35, a może 3 zmiany? Zwykle w pracy dyżurowej zarobimy więcej. Noce są lepiej płatne (na etacie bo na kontrakcie najczęściej nie ma to znaczenia), jednak pamiętajcie, że noc jest dodatkowo płatna od godziny 22 do 6 rano. Święta – niekiedy sobota też jest liczona jak święto.  Decydując się na pracę dyżurową trzeba pamiętać, że będzie dużo świąt, które spędzicie w pracy, bez rodziny. Czasem podział nie jest sprawiedliwy.

Nie powiem Wam, o jakich kwotach macie rozmawiać, ani na co się godzić. To już zależy całkowicie od Was. Proszę tylko, żebyście nie brali wszystkiego jak leci, lub dla dostania konkretnej posady nie decydowali się pracować poniżej granicy opłacalności.

Jeśli Ci się podobało, udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *